Kovid-19 nedeniyle tıbbi ürünlerin ihracatına getirilen kısıtlamalar ve Rusya’ya uygulanan dış yaptırımlar

Kovid-19 nedeniyle tıbbi ürünlerin ihracatına getirilen kısıtlamalar ve Rusya’ya uygulanan dış yaptırımlar

 

 

 

Ülkedeki veya bölgedeki sağlık ve epidemiyolojik durum göz önüne alındığında, Rusya Federasyonu toprakları dışına bazı tıbbi ürün pozisyonlarının geçici olarak ihracatını yasaklamak mümkün olabilir. Mart 2020’de, kişisel koruyucu ekipmanlar (maske, solunum cihazları, koruyucu gözlükler vb.) geçici olarak ihracata kapatılmıştır. Bu ürünlerin Rusya toprakları dışına çıkarılması için yasak getirildi. COVID-19 salgını, kişisel koruyucu ekipmanın yetersizliği ve ülke sakinlerinin ve tıbbi personelin bu tür ürünlerle sağlanması gerekliliği gibi nedenlerle belirli tıbbi ürün gruplarının ihracatına getirilen bu kısıtlamalarla ilişkilendirilmiştir.

 

Tıbbi ürünlerin ihracatına yönelik kısıtlamalar, Rusya Federasyonu Hükümeti tarafından alınabilir. 8 Mart 2022’de yapılan değişiklikler, bu kuralı 21 Kasım 2011 tarihli Federal Kanunun 38. maddesi 24. maddesinde (323-FZ sayılı Kanun) netleştirdi: “Rusya Federasyonu’na ekonomik kısıtlama önlemleri uygulanırken, Rusya Federasyonu’na yabancı devletler tarafından getirilen tıbbi ürünlerin ihracını sınırlama kararı alabilir.”

 

Rusya Federasyonu hükümeti tarafından 09.03.2022 tarihli 312 sayılı Kararname ile, 31.12.2022 tarihine kadar geçici bir süre için belirli tıbbi ürün türlerinin Rusya Federasyonu toprakları dışına çıkarılması için izin veren bir düzenleme getirildi. Bu düzenlemeye göre, kararda belirtilen ürünlerin ihracat izinleri Federal Sağlık Gözetimi Hizmeti tarafından verilmektedir. Bu izin düzenlemesi, Donetsk Halk Cumhuriyeti, Lugansk Halk Cumhuriyeti, Abhazya ve Güney Osetya’ya, Belarus Cumhuriyeti’ne ve Birlik Devleti çerçevesinde yapılan ihracatlara uygulanmaz.

 

Ayrıca, kriz önlemleri kapsamında, Rusya Federasyonu hükümetinin 06.03.2022 tarihli 302 sayılı Kararı ile Rusya Federasyonu’na ekonomik kısıtlamalar getiren yabancı devletler tarafından daha önce Rusya Federasyonu’na ithal edilmiş tıbbi ürünlerin geçici olarak Rusya Federasyonu dışına çıkarılmasını yasaklayan geçici bir yasağı getirilmiştir. Bu düzenlemeye göre, bu ürünlerin Rusya Federasyonu dışına çıkarılması, Rusya Federasyonu’na insani yardım sağlama amacıyla yabancı devletlere hükümet kararlarına dayanarak veya kişisel kullanım için fiziksel kişiler tarafından hariç olmak üzere yasaklandı. Bu geçici yasak, 31.12.2022 tarihine kadar uygulanacaktı, ancak şu anda Rusya Federasyonu Hükümeti’nin 17.03.2022 tarihli 390 sayılı Kararı ile iptal edilmiştir.

 

Rusya Federasyonu hükümeti kararı olan 09.03.2022 tarihli 311 sayılı Karar, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı’nın 08.03.2022 tarihli 100 sayılı Kararı’nın uygulanmasıyla ilgili tedbirleri belirlemiştir. Bu kararın uygulamaları kapsamında, çeşitli tıbbi cihazlar içeren ürünlerin ihracatı yasaklanmıştır. Bu ürünlere örnek olarak cerrahi operasyonlarda kullanılan tek kullanımlık çarşaflar veya mendiller, mikroskoplar, solunum cihazları, röntgen cihazları, cerrahi ve diş hekimliği alanlarında kullanılan cihazlar ve diğerleri yer almaktadır. Ancak bu ürünlerin belirli koşulları karşılaması gerekmektedir, yani bu tıbbi cihazlar, Rusya’ya ekonomik kısıtlamalar getiren ülkelerden getirilen ve şu anda ithalatçıların depolarında bulunan veya gümrük işlemlerinden geçen ürünler olmalıdır.

 

Tıbbi cihazlar ve ilaçların çıkış kuralları ve devlet tarafından getirilen yasaklar ve kısıtlamaların güncel durumunu her zaman kontrol etmek önemlidir, çünkü bu alan hızla değişebilen bir pazardır.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Tema Tasarım | Osgaka.com